PARAMÉTER

Bindics László

Szlovákia családpolitikája, benne a gyermekvállalásra való ösztönzés, és a nők egyenjogúságára való törekvés, azt hiszem, máig instabil lábakon áll. Pedig, ha jobban belegondolunk, a nő és a gyermek testesíti meg a civilizációnk egyik alappillérét, stabilitását és társadalmunk fennmaradását.

Azt, hogy a nők kevesebbet keresnek, mint a férfiak, azt már rég nem lehet mítosznak nevezni, hiszen különféle statisztikák, adatok bizonyítják ennek létezését. Sajnos a vírus még súlyosabbá tette ezt a problémát hazánkban. A nők tavaly átlagosan 260 euróval kerestek kevesebbet, mint a férfiak. A nők bruttó átlagbére csak a férfiak átlagbérének 82 százalékát érte el. Miért van ez a nagy különbség? Miért nem becsülik és értékelik a nők munkáját annyira, mint a férfiakét? A világjárvány az egyedülálló anyákat is nagymértékben sújtotta. Azok az anyák, akik egyetlen jövedelemtől függnek, az iskolák bezárása után, arra kényszerültek, hogy otthon maradjanak gyermekeikkel, és ezzel elvágták őket a pénzkereseti lehetőségeiktől. Nyújtott az állam számukra megfelelő megoldást?

Az anyasági támogatás összege 2021-ben a munkavállaló anya nettó bérének a 75% -át teszi ki. Ez azt jelenti, hogy ha egy anya nettó keresete 450€-t, akkor 337,50 € lett az anyasági támogatás. El tudjuk képzelni, hogy egy gyermekét egyedül nevelő anya, hogy tud ebből az összegből megélni? Ja és még plusz a családi pótlék, ami 25 euró 50 cent. Ha csak az alapvető kiadásokat vesszük, arra is csak szűken elegendők ezek az összegek. És közben csodálkoznak a vezetőink, hogy fogyunk és egyre kevesebben vállalnak gyereket. Miért nincs hazánkban egy kidolgozott, reális összegeken alapuló családtámogatási rendszer? Miért nincs egyenjogúság a nemek közötti bérekben? Miért nincs megfelelő gyermektámogatás és családpolitika?

A létminimum miért csak 214 euró és 83 cent? Pont arra nem gondolnak vezetőink, ami a társadalmunk alapköve és a legfontosabb az életünkben. A családjaink, a nők és a gyermekeink védelme és megbecsülése.”